top Double Vision*Pl - maine coon cattery top

STRONA GŁÓWNA

O RASIE

KOTKI

KOCURY

KASTRATY

KOCIĘTA

MIOTY

KONTAKT

MAINE COON - Portret rasy

Budowa ciała:

Waga od 4-6 kg ( kotki) do 7-10 kg ( kocury), choć zdarzają się osobniki dochodzące do 14 kg wagi! Jest to rasa długo dojrzewająca, pełnię fizycznego rozwoju maine coon osiąga w wieku 3-4 lat.

Tułów wydłużony, muskularny, silnie umięśniony od średnich do dużych rozmiarów. Nogi średniej długości, szeroko rozstawione, duże łapy. Stopy duże, owalne, z kępkami włosów między palcami. Ogon długi, równy długości reszty ciała, szeroki u podstawy, a zwężający się ku końcowi z imponującym pióropuszem na końcu. Średniej wielkości klinowata głowa z wyraźnie zarysowaną, kanciastą kufą, wystającymi kośćmi policzkowymi, mocną brodą oraz dość długim i szerokim nosem z lekkim przejściem u nasady. Uszy duże, wysoko osadzone, spiczasto zakończone, szerokie u nasady, zakończone pędzelkami włosów. Oczy duże, lekko owalne, szeroko rozstawione, skierowane ukośnie stronę wewnętrznej podstawy ucha.

Ubarwienie:

Dopuszczalne wszystkie odmiany barwne z wyjątkiem typu syjamskiego (ze znaczeniami), czekoladowej i liliowej. Barwa oczu dowolna, z tym że niebiesko lub różnookie mogą być tylko koty białe.

Typ sierści:

Lśniąca, gęsta, jedwabista, miękko opadająca; gruba warstwa delikatnego podszycia oraz mocne i długie futro okrywowe. Futro krótsze na głowie, barkach i dolnej partii łap, dłuższe na grzbiecie, brzuchu, bokach i genitaliach. Na szyi bujna kryza, na udach "portki". W miesiącach letnich maine coony prawie całkiem linieją i od kotów krótkowłosych różni je wtedy wyłącznie bogato owłosiony ogon.

Charakter:

Mimo budzącej respekt postury, wyglądu i spojrzenia dzikiego zwierzęcia, maine coony są łagodnymi i dobrodusznymi kotami o umiarkowanym temperamencie. Są niezwykle zrównoważone i cierpliwe, choć doprowadzone do ostateczności potrafią się bronić, jednakże, będąc w pełni świadomymi swojej siły, rzadko używają do tego celu pazurów czy zębów, ratując się raczej ucieczką niż wchodząc w otwarty konflikt.

Bardzo silnie przywiązują się do wybranego przez siebie człowieka. Są towarzyskie i nadzwyczaj rozmowne, mają bardzo charakterystyczny głos, który nie przypomina klasycznego kociego miauczenia, a raczej gruchanie czy melodyjny ptasi świergot.

Pielęgnacja:

Sierść maine coonów jest dość odporna na splątanie i kołtunienie. Co 2-3 dni wystarczy przeczesać okrywę włosową, zwracając szczególną uwagę na okolice brzucha i pach.

Pochodzenie:

Ten rosły, krzepki, półdługowłosy kot to zdecydowanie najurodziwszy z symboli północnego stanu Ameryki - Maine i jego sztandarowy powód do dumy. Co prawda jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu postrzegany był wyłącznie jako pospolity, wiejski łowca myszy, nie ulega jednak wątpliwości, że swoim wyglądem i usposobieniem zasłużył sobie na znacznie więcej uwagi, niżby na to wskazywała ta jego "nikczemna" do niedawna profesja.

Do Europy maine coony dotarły w 1978 roku, pod koniec lat 80-tych uznane zostały przez wszystkie organizacje hodowców kotów, a obecnie stanowią jedną z najliczniej reprezentowanych ras na świecie.

Trudno uwierzyć, ale tak bardzo popularne obecnie w naszym kraju maine coony cieszą oczy naszych rodaków dopiero od kilkunastu lat! Jako pierwsza sprowadziła je do Polski z Danii, w roku 1994, pani Anna Górska (hodowla Jompi*Pl). Były to kotki: czarna tygrysio pręgowana Grand Inter Champion CHI CHI Guldfakse's i niebieska klasycznie pręgowana Inter Champion CATALINA Guldfakse's oraz kocur - czarny klasycznie pręgowany Word Winer European Champion WOODSTOCK Guldfakse's.

Źródło: "Łagodny olbrzym - maine coon" A. Sołowiej ("Kocie sprawy" nr6)
mail

• Strona główna • O rasie • Kotki • Kocury • Kastraty • Kocięta • Mioty • Index_eng •